Architektura apartamentow na wynajem
Rozklad i architektura mieszkan i aparatamentow na wynajem

NOWSZE TYPY INSTRUMENTÓW NIWELACYJNYCH

Posted in Uncategorized  by admin
September 14th, 2019

Dążenie do zwiększenia dokładności pomiarów, podniesienia wydajności pracy pomiarowej i uproszczenia tej pracy przyczyniło się do skonstruowania instrumentów niwelacyjnych ulepszonych. Instrument niwelacyjny Zeissa Został on skonstruowany do zdjęć profilów podłużnych i poprzecznych oraz do niwelacji przy pracach inżynierskich. Libelę doprowadza się do poziomu przy jednoczesnej obserwacji obrazu końców pęcherzyka powietrza, które powinny się pokryć. Obraz pęcherzyka libeli obserwuje się przez specjalną lunetę od strony okularu lunety zasadniczej. Poziomowanie libeli odbywa się za pomocą śruby, elewacyjnej. Pomiary do projektów drogowych. Tyczenie i pomiar prostych. Orientowanie prostych przy pomiarach. Azymuty magnetyczne.
Wszystkie linie proste nanoszone na plany powinny być zorientowane względem stron świata w ten sam sposób, w jaki proste te są ułożone względem stron świata w terenie. Za kierunek podstawowy przy orientowaniu linii prostych względem stron świata w praktyce drogowej przyjmuje się kierunek południka magnetycznego. Na planach kierunek południka oznacza się tak, aby północ znajdowała się na górze, a południe na dole planu. Kierunek dowolnej prostej będzie określony, jeśli zostanie podany kąt, jaki ona tworzy z kierunkiem południka, kąt ten nazywamy azymutem. Azymuty mierzy się w prawo od południka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara do kierunku danej prostej. Azymuty zmieniają się w granicach od 0° do 360°. Przy określaniu azymutów należy rozróżniać kierunek mierzonej prostej, ponieważ każda prosta, np. AB na rysunku 67 b, ma dwa kierunki, a więc i dwa azymuty (kierunki AB i BA). Z dwóch azymutów tej sa- mej prostej jeden określamy jako w przód – up, drugi jako wstecz – uw. [hasła pokrewne: mrówka baseny ogrodowe, tapety lecha poznań, dziennik kątów poziomych ]

Tags: , ,

Powiązane tematy z artykułem: dziennik kątów poziomych mrówka baseny ogrodowe tapety lecha poznań

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)